انواع اتصالات لوله مسی [ بوشن مسی | یو مسی | سه راهی | زانو مسی ]

لوله مسی لوازم کاربردی هستنند که به علت مزایای زیادی که دارند در سیستم‌های تبرید و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می‌گیرند این لوله‌ها به راحتی حرارت و جریان الکتریکی را منتقل می‌کنند. انواع مختلفی دارند و در سایزهای گوناگونی تولید می‌شوند. برای استفاده از ین لوله در ساختمان سازی و صنایع گوناگون باید بتوان آن‌ها را به هم وصل کرد و در مسیرهای گوناگون مورد استفاده قرار داد در نتیجه کارخانه‌های تولید کننده در کنار تولید لوله مسی انواع اتصالات مسی را نیز تولید می‌کنند که در این مقاله بررسی می‌شوند.

لیست اتصالات مسی

اتصالات مسی چیست؟

اتصالات مسی قطعات کاربردی و مهمی هستند که که اغلب مصارف صنعتی و ساختمانی داشته و بدون درز با روش فرمینگ سرد ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. این اتصالات را برمبنای استانداردهای جهانی و مس 99 درصد خلوص در داخل و خارج از کشور تولید می‌کنند.

اتصالات مسی متنوع بوده و انواع مختلفی دارند. در ادامه این مقاله، لیست اتصالات مسی را به طور مختصر معرفی می‌کنیم.

انواع اتصالات مسی

این محصولات شامل موارد زیر است:

بوشن مسی

لوله مسی را در اندازه و ابعاد متفاوت برش داده و بوشن مسی را می‌سازند. از بوشن اغلب برای کولر گازی، تاسیسات ساختمان، چیلر سازی و ... استفاده می‌کنند. ضخامت بوشن مسی 8/0 میلی متر است و در سایزهای 4/1 تا 8/1/3 موجود هستند. هنگام استفاده از بوشن مسی بهتر است سایز دو سر لوله با هم متناسب باشند. 

زانویی مسی 45 درجه

همان طور که مشخص است لوله مسی را با زاویه 45 درجه به کمک ماشین آلات صنعتی خم نموده و به کمک آن به راحتی مسیر لوله را تغییر می‌دهند. از زانویی بیشتر برای چیلر سازی، برج‌های خنک کننده، کولر گازی و کارهای ساختمانی کمک می‌گیرند.

زانویی مسی 90 درجه

این اتصال مانند اتصال 45 درجه می‌باشد با این تفاوت که لوله مسی در زاویه 90 درجه با کمک دستگاه‌های صنعتی خم می‌شود.

کوپلینگ مسی

کوپلینگ نوعی اتصال مسی است که استفاده از آن مانع از نشتی دادن لوله آب شده و همچنین دو لوله که قطر و سایز مشابه دارند را به هم وصل می‌کند. کوپلینگ به دو شکل باریک و فشرده در بازار وجود دارد.

چهار راه اتصال

چهار راه اتصال را از 4 طرف می‌توان به عنوان خروجی و ورودی مورد استفاده قرار داد. به این معنی که یک سمت آن خروجی و سه سمت دیگر ورودی هستند. از آنجایی که فشار وارد شده بر این نوع محصول زیاد است و کارایی بالایی نیز دارد به صورت یکپارچه ساخته می‌شود.

سه راهی مسی

از این سه راهی برای اتصالات برودتی و تهویه مطبوع استفاده می‌کنند و در سایزهای مختلف با تیپ‌ها L و K تولید می‌شود.

سپریشن مسی نیز نوعی سه راهی است که به شکل "y" طراحی شده و معمولا برای سیستم تبرید کاربرد دارد.

تبدیل لوله مسی

تبدیل مسی معمولا وسیله ی برای تغییر اندازه و سایز لوله مسی می‌باشد که در سایزهای گوناگون تولید و وارد بازار می‌شود.

یو مسی

یکی از اتصالات پرکاربرد U مسی است که با خم شدن لوله مسی در زاویه تعیین شده تولید می‌شود. برای ساخت U مسی از ماشین آلات صنعتی استفاده می‌کنند. در چیلر سازی، کولر گازی، برج‌های خنک کننده، تاسیسات ساختمان و تغییر مسیر لوله کاربرد دارند. ضخامت این نوع اتصالات 8/0 میلی متر است و در سایزهای 4/1 تا 8/1/3 موجود هستند.

پوشش مکانیکی

پوشش مکانیکی بر روی ورودی دو لوله قرار گرفته و آن‌ها را به هم متصل می‌کند. این اتصالات اغلب برای تعمیرات منازل کاربرد دارد. در زیر لایه فلزی لایه رزین تعبیه شده است و موجب آب بندی لوله و سفت شدن آن می‌شود. پوشش مکانیکی به راحتی با استفاده از پیچ گوشتی قابلیت اتصال دارد.

کاهنده

همان طور که از نامش پیداست جریان آب یا هر سیال دیگری را در لوله کم می‌کند، در نتیجه به فیتنیگ کاهنده معروف است. ان محصول به دو نوع کاهنده متقارن و کاهنده غیر متقارن تقسیم می‌شود. این نوع اتصالات استوانه شکل و مانند مخروط هستند و لوله‌های ناهمسان را به هم وصل می‌کنند.

اتصالات مسی چه کاربردهایی دارند؟

 • تهویه مطبوع 
 • سیستم تبرید
 • لوله کشی اب
 • سردخانه
 • بیمارستان
 • لوله کشی گاز بیمارستان و ازمایشگاه
 • ایجاد انشعاب
 • تغییر سایز لوله
 • ایجاد خم
 • تبرید
 • گاز طبی

اتصالات مسی

تیپ‌های مختف اتصالات مسی

لوله و اتصالات مسی را براساس ضخامت با تیپ‌های L، M، و K می‌سازند. هر کدام از این تیپ‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. البته اتصالات برودتی و مسی را معمولا در تیپ‌ها K و L متناسب برای مصارف صنعتی و ساختمانی با ضخامت قابل قبول به بازار عرضه می‌کنند.

قطر خارجی تمام تیپ‌ها یک اندازه است و اختلاف آن‌ها در ضخامت و گوشتی بودن مس است. انواع مختلف تیپ این محصول عبارت است از:

 1. اتصالات تیپ K: این نوع لوله و اتصالات مسی دیواره ضخیم دارند و اغلب برای تهویه مطبوع و سیستم تبریدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. اتصالات تیپ M: از ضخامت کمی برخوردار است به همین علت مصرف صنعتی ندارد. از این تیپ بیشتر برای سیستم وکیوم و لوله کشی داخلی ساختمان استفاده می‌کنند.
 3. اتصالات تیپ L: از تیپ K نازک تر و از تیپ M ضخیم تر هستند و برای لوله کشی خارجی و داخلی و حتی آتش نشانی کاربرد دارند.

ویژگی اتصالات مسی

 • ساخته شده از مس 99 درصد
 • مقاوم در برابر نور و گرما
 • مقاوم در برابر ضربه
 • مقاوم در برابر ساییدگی و خوردگی
 • ضد زنگ
 • اصطکاک کم
 • مقاوم در برابر ارتعاش

انواع برندهای اتصالات مسی

در کشور عزیزمان ایران منابع مسی بسیار غنی وجود دارند که اغلب در جنوب هستند و در دسته با کیفیت ترین معادن مسی جهان قرار دارند. لازم به ذکر است که تا چند دهه قبل در ایران فقط یک کارخانه تحت عنوان مس کرمان فعالیت داشت، به همین علت جهت اشباع بازار لازم بود که لوله، قطعات و اتصالات مسی را از کشورهای مانند آلمان و استرالیا وارد نمود. خوشبختانه امروزه کارخانه‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از تکنولوژی‌ها پیشرفته به تولید انواع اتصالات مسی بر اساس استانداردهای روز اروپا مشغول هستند معتبرترین و برجسته ترین تولید کننده اتصالات مسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

کارخانه مس مهر اصل

سال 69 در شهرک صنعتی سلیمی آذربایجان شرقی فعالیت خود را آغاز نمود. از بزرگترین تولید کننده گان کویل در ایران است که در زمینه تولید لوله مسی و اتصالات مسی فعالیت می‌کند.

کارخانه صنایع مس قائم

شرکت مس قائم سال 83 در شهر صنعتی مورچه خورت اصفهان شروع به فعالیت کرد و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی روز دنیا سالانه 24 هزار تن محصول مسی روانه بازار می‌کند.

شرکت مس باهنر

سال 1370 در دوازده کیلومتری استان کرمان تاسیس شد و سالانه 15 هزار تن لوله مسی و اتصالات آن را تولید می‌کند.

شرکت بابک مس ایرانیان

این شرکت تولید لوله مسی را به روش Cast Draw که پیشرفته ترین روش تولید لوله مسی و اتصالات آن در جهان است، سال 90 آغاز کرد. در این روش با صرف کمترین زمان می‌توان لوله‌های مسی با کیفیت با قیمت کم تولید و روانه بازار نمود. 

قیمت اتصالات مسی چقدره؟

قیمت لوله و اتصالات مسی را مواردی مثل مقدار خلوص مس، کیفیت قطعات، نوع عایق بندی، نوع قطعه، مقاومت، برند تولید کننده و کشور سازنده تعیین می‌کند. همچنین ساخت این اتصالات براساس استانداردهای دنیا از دیگر مواردی است که بر روی قیمت کالاها تاثیر می‌گذارد. در اتصالاتی که توسط برندهای معتبر و مس خالص تولید شده اند قیمت بالاتری نسبت به اتصالات بی کیفیت و نامرغوب ساخته شده توسط برندهای ناآشنا قیمت بیشتری دارند.

ذکر این نکته لازم است که در شرایط حال حاضر کشور، وجود تحریم‌ها و نوسانات بازار قیمت تمام کالاها از جمله لوله و اتصالات مسی مرتب در حال تغییر بوده و سیر صعودی دارد به همین علت پیشنها می‌کنیم جهت آگاهی از لیست قیمت‌های اتصالات مسی به روز شده به نمایندگی‌های رسمی فروش انواع اتصالات مسی مراجعه نمایید و یا این که وب سایت‌های معتبر را چک کنید.

راهنمای خرید اتصالات مسی

برای خرید انواع اتصالات مسی باید نکات زیادی را مدنظر قرار دهید از جمله نوع لوله، سایز آن، محل کاربرد، کیفیت اتصالات، برند سازنده، کشور تولید کننده، مقدار مس استفاده شده در فرآیند تولید و از همه مهمتر قیمت اتصالات است.

در واقع بودجه کافی به شما این امکان را می‌دهد که اتصالات با کیفیت و مرغوبی را که توسط برندهای شناخته شده و با استفاده به روزترین ماشین آلات دنیا تولید شده اند خریداری نموده و تا مدت زیادی بدون نیاز به تعمیر و یا تعویض از آن بهره ببرید.

برای خرید اتصالات مسی عمده و یا تک می‌توانید روش‌های متعددی را انتخاب کنید که شامل خرید با واسطه، خرید بی واسطه، خرید اینترنتی، خرید حضوری می‌شود. در بین راه‌های ذکر شده خرید حضوری و اینترنتی رایج تر است.

در خرید حضوری یا فیزیکی می‌توانید به نمایندگی‌های عرضه و فروش انواع اتصالات مسی در تهران یا شهرستان‌ها مراجعه کنید و یا نزدیکترین فروشگاه اتصالات مسی را انتخاب نمایید. در ادامه قطعات را از نزدیک مشاهده و لمس کنید، کیفیت آن‌ها را مدنظر قرار داده و سپس بهترین خرید را انجام دهید. همچنین می‌توانید با ورق زدن کاتالوگ اتصالات مسی محصول مورد نیاز خود را از فروشنده درخواست کنید.

خرید اینترنتی اتصالات مسی

خرید اینترنتی از رایج ترین روش خرید انواع کالا از جمله اتصالات مسی می‌باشد که امروزه طرفداران زیادی دارد. زیرا در این روش هرکجا که باشید بدون نیاز به مراجعه حضوری می‌توانید با کمک اینترنت و گوشی خرید خود را به راحتی انجام دهید.

از مزایای خرید اینترنتی مشاهده انواع اتصالات مسی تولید شده توسط تمام برندهای ایرانی و خارجی، مطالعه مشخصات فنی و ویژگی‌های آن‌ها، دسترسی به نظرات دیگر کاربران، برخورداری از تخفیفات ویژه، صرفه جویی در زمان، قابلیت مرجوع نمودن و دریافت درب منزل اشاره کرد.

خرید اتصالات عمده را نیز می‌توان به صورت اینترنتی و با استفاده از وب سایت‌های معتبر و فروشگاهای آنلاین اینترنتی انجام داد. در واقع این سایت‌ها اتصالات مسی با کیفیت و مرغوب را با پایین ترین قیمت و کمترین زمان ارائه می‌دهند.

شرکت‌های متعددی در ایران وجود دارند که وارد کننده اتصالات مسی بوده و انواع لوله و قطعات مسی با کیفیت و مرغوب را وارد کشور می‌کنند. البته همان طور که ذکر شد در سال‌های اخیر تولید کنندگان داخلی معتبر با استفاده از منابع غنی به تولید قطعات مسی می‌پردازند. در نتیجه هیچ گونه محدودیتی از این نظر در بازار وجود ندارد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که خرید خود را از برندهای داخلی انجام دهید.

استفاده از ماشین آلات به روز دنیا و تکنولوژی پیشرفته در تمام کارخانه‌های داخلی موجب شده است که از نظر کیفیتی هیچ گونه اختلافی بین محصولات تولید شده دیده نشود. تنها تفاوت قابل توجه فقط در زمینه ضخامت و سایز لوله و اتصالات مسی باشد. به همین علت می‌توانید با خیال آسوده قطعات مسی مورد نیاز خود را از برندهای ایرانی تهیه نمایید.

سخن پایانی

اتصالات مسی همان طور که از نامشان مشخص است جنسی از مس دارند و برای اتصال لوله‌ها در مکان‌های مختلف مانند ساختمان سازی، کولر سازی، چیلر و ... کاربرد دارند. این اتصالات در انواع مختلف و سایزهای متنوعی توسط برندهای با کیفیت ایرانی تولید می‌شوند و در تیپ‌های گوناگون از ضخیم ترین تا نازک ترین به بازار عرضه شده اند. از آنجایی که مقاومت بالا، نصب راحت و قیمت مناسبی دارند در بین کاربران پرطرفدار هستند. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید باشد. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

مشاهده ادامه توضیحات ...مخفی کردن توضیحات

تنظیمات

تماس تلفنی

در صورت داشتن سوال درباره :

 • جزئیات محصول
 • مشاوره رایگان
 • خرید تلفنی
 • خرید عمده
 • نحوه ارسال بار به کل ایران
 • شرایط ارسال رایگان
 • پیشنهادات و انتقادات

شماره تماس های زیر در ارتباط باشید :

45 555 360 021

92 555 360 021

شماره موبایل جهت ارتباط و ارسال لیست خرید [ واتساپ - تلگرام -ایتا -روبیکا ] 

417  82 92 0902


آدرس ما : تهــــران - ميدان امــــام خمينی - خيابان ناصر خسرو - پاساژ ناصر خسرو - طبقه 2 - واحد 9

( با افتخار منتظر تماس شما هستیم )


ساعت تماس تلفنی با فروشگاه بازاری

 • به غير از روز های تعطيل
 • همه روزه ساعت ۹ صبح الی ۶ بعد از ظهر
 • پنج شنبه ها : ساعت ۹ صبح الی ۲ بعد از ظهر  

فهرست

اشتراک گذاری