گاز کولر گازی در انواع مختلف به همراه قیمت ، عکس ، و اطلاعت کلی

17,414,450 ریال 18,331,000 ریال
تورچ جوشکاری گاز مپ جوشکاری لوله های آلومنیومی و مسی ایجاد گرمایش و تنش زدایی در فلزات عملیات حرارتی ذوب طلا/نقره و سایر فلزات لحیم کاری با حرارت بالا لحیم کاری برای فضاهای صعب العبور پیچ های زنگ زده را باز کنید
تخفیف‎−5%

گاز کولر گازی

در سال‌های اخیر با توجه به تغییرات اقلیمی و افزایش گرمای کره زمین شاهد تابستان‌های گرمتری نسبت به چندین سال قبل هستیم ازاین رو برای جلوگیری از کلافکی و گرما زدگی باید از سیستم سرمایشی استفاده کنیم. در گذشته بیشتر  کولر آبی و پنکه در فصل تابستان کاربرد داشت اما امروزه به علت گرمای کمتر این دستگاها از کولر گازی استفاده می‌کنند زیرا صدایی کمتری داشته و در مقایسه با کولر آبی سرمای بیشتری تولید می‌کند.

کولر گازی جهت خنک کردن هوا از گاز استفاده می‌کند. چنانه گاز موجود در آن تمام شود این سیستم سرمایشی دچار مشکل شده و قادر به خنک کردن محیط نمی باشد. در نتیجه با توجه به اهمیت این موضوع در مقاله امروز گاز کولر گازی و انواع آن را بررسی می‌کنیم.

معرفی کامل گاز کولر گازی

قبل از اینکه به گاز کولر گازی بپردازیم بهتر است ابتدا بخش‌های گوناگون این سیستم سرمایشی را معرفی می‌کنیم. کولر گازی از سه بخش اصلی اوپراتور، کنداستور و کمپرسور ساخته شده است و برای ایجاد سرما باید این قطعات به درستی وظیفه خود را انجام دهند.

گاز یک ماده خنک کننده و مخصوص است که در کمپرسور فشرده شده و در اثر این اتفاق گرمای آن از بین رفته و در ادامه به مایع تبدیل می‌شود.

مایع تولید شده وارد بخش کندانسور شده و در آنجا خنک می‌شود. در ادامه  با طی فرایندی، سرما و خنکی خود را به محیط منتقل می‌کند.

نکته: گاز کولر گازی می‌تواند به طور مداوم به مایع تبدیل شده و این چرخه را بارها ادامه دهد. البته تکرار این عملکرد موجب اتمام گاز دستگاه یا فساد آن می‌شود. نبود گاز در دستگاه عملکرد آن را مختل نموده  و قادر به خنک کردن محیط نمی باشد در نتیجه لازم است که گاز کولر گازی را شارژ کنید.

انواع گاز کولر گازی

باتوجه به مباحثی که در ابتدای مقاله ذکر شد متوجه این موضوع شدیم که گاز موجود در کولر گازی منجر به خنکی محیط می‌شود و برای این کار لازم است که به طور مداوم گاز تبدیل به مایع شود. گاز کولر گازی بر اساس نوع، کیفیت مطلوب، فشار مناسب باتوجه به استانداردها انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می‌شود.

فریون:

یک عنصر شیمیایی خنک که در شرایط معمولی خاصیت گازی دارد. گاز فریون در کمپرسور کولر تحت فشار قرار گرفته و به مایع تبدیل می‌شود. به علت خاصیت خنک کنندگی  که فریون دارد هوا را سرد و خنک خواهد کرد. لازم به ذکر است که گاز فریون از هوای سنگین تر است و به راحتی می‌تواند دمای محیط را کاهش دهد.

انواع گازهای مبرد

گازهایی هستند که در مقایسه با دیگر گازها خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. کمترین آسیب را به محیط زیست وافراد سالمند و کودکان می‌رساند. در مورد گازهای مبرد آنچه که توجه‌ها را جلب می‌کند نام گذاری آن‌ها است. به این صورت که با توجه به قرار داد بین المللی ابتدای نام هرکدم از گازهای مبرد با حرف R نوشته می‌شود.

گاز کولر گازی R22

انتخاب یک گاز با کیفیت و مطلوب منجر به خنک کننده گی بیشتر محیط و عملکرد مناسب دستگاه می‌شود. یکی از بهترین گازها در این زمینه  گاز R22 است که برای اسپیلت خانگی و صنعتی مناسب است. به این گاز هیدروکلروفلورو کربن گفته شده و فرمول مولکولی آن HCFC می‌باشد.

لازم به ذکر است که ساختار گازکولر گازی r22 برای لایه اوزون مناسب نیست. کاربرد بیشتر این گاز زمانی است که مخزن اسپیلت خالی بوده و نیاز به شارژ مجدد دارد.

در دستگاهای پیشرفته امروزی از گاز R600A یا R410A به جای R22 استفاده می‌کنند.

گاز کولر گازی R410A

این گاز یکی از رایج ترین  نوع گاز مناسب برای کولر گازی است که ترکیبی از فریونی مبرد R32 و R125 می‌باشد. از گاز R410A بیشتر برای  کولرگازی کم مصرف یا اینورتر و پرتابل استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که در مقایسه با گاز R22 این گاز سرمای بیشتری را تولید کرده، به لایه ازون صدمه نمی زند و  سمی نیست.

گاز کولر گازی R11

 از گاز R11 بیشتر برای چیلر استفاده می‌کنند. این گاز را با عنوان تری کلروفلوءورمتان نیز می‌شناسند. مهم ترین ویژگی گاز آر 11 سمی نبودن، اشتعال ناپذیری و ایمنی بسیار بالای آن در مقایسه با دیگر گازهای کولر گازی می‌باشد. ضمن این که به علت بی بو و بی رنگ بودن هنگام استفاده افراد اذیت نمی شوند.

گاز کولر گازی R12

از دیگر گازهای کولر گازی می‌باشد که رنگ سفیدی دارد و از ترکیب دی کلرودی فلرومتان ساخته شده است. از گاز R12 برای شارژ چیلرهای صنعتی و بزرگ، کولرهای خانگی و پر کردن گاز مخزن کولر خودرو و.. استفاده می‌شود از این رو در بین دیگر گازهای  کولر کاربردی تر است.

این گاز حجمی برابر با 13.6 داشته و ساختار بدنه آن پیستولی می‌باشد. عیب گاز آر 12 این است که در صورت مجاورت با آب دچار زنگ زدگی شده و به بدنه کولر گازی آسیب وارد می‌کند همچنین در دمای 90 درجه قابلیت حل شدن در روغن را دارد. در نتیجه باید در صورت استفاده احتیاط لازم رعایت شود.

گاز کولر گازی R502

گاز R502 یا کلرودیفلورومتان از دو گاز R22 و R115 ساخته می‌شود. از این گاز بیشتر برای یخچال و یخ ساز خانگی استفاده می‌کنند. با این وجود همچنان در کپسول‌هایی به جرم 13.6 یا 56.7 کیلوگرم  به شکل کپسولی برای انواع گاز کولر گازی عرضه می‌شود. این گاز نیز مانند R22  به لایه اوزون آسیب زده به همین علت لازم است که با دقت بیشتری استفاده شود.

گاز کولر گازی R507

این گاز ترکیبی از دو گاز R125  و R143A است. در مقایسه با دیگر گازها استفاده از R507 کمتر می‌باشد. به گاز آر 502 شباهت زیادی دارد و گاهی به عنوان جایگزین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درون گاز R507 یک نوع اسم پلی استر یا روغن استفاده می‌شود. کاربرد این گاز اغلب در برندهای معتبر می‌باشد.

بهترین گاز کولر گازی کدام است؟

در بین تمانی گازهای کولر گازی که در مقاله ذکر شد دو نوع R22 و R410A برای کسب عنوان بهترین گاز با یکدیگر رقابت می‌کنند.  لازم به ذکر است که گاز R410A به دلیل مزایایی که نسبت به گاز R22 دارد تا حدودی به عنوان بهترین گاز شناخته می‌شود.

مقایسه گاز R22  و R410A

گاز R410A در مقایسه با گاز آر 22 گنجایش بالاتری از سرما دارد. دمای مطلوب و خنک را برای مدت طولانی تری نسبت به R22 نگه می‌دارد.

گاز R22 نیز در مقایسه با R410A از نقطه جوش بالاتری برخوردار بوده و شارژ بیشتری نیازمند است.

در آخر باید گفت ماندگاری بیشتر هوای خنک، سمی نبودن گاز R410A، مناسب برای محیط زیست و لایه ازون و کم خطر بودن آن منجر شده که گاز R410A به عنوان بهترین گاز برای کولر گازی شناخته شود.

انتخاب گاز کولرگازی

اگرچه اسپیلت و کولر گازی در هنگام خرید مجهز به گاز هستند اما با مرور زمان و استفاده مدوام مخزن گاز خالی شده و نیاز به شارژ مجدد دارند در این جا لازم است هنگام انتخاب گاز کولر گازی به عوامل مهمی دقت نمایید. از جمله:

 • سمی نبودن گاز و عدم آسیب رسانی به محیط زیست
 • عدم امکان اشتعال و انفجار
 • نقطه پایین جوش و ایجاد سرمای بیشتر

برندهای مطرح گاز کولر گازی 

در حال حاضر بهترین برندهای این سیستم سرمایشی در بازار عبارتند از:

 • برند ISCON
 • برند UISZL
 • برندGHT- 35WT 

قیمت گاز کولر گازی

قیمت گاز کولر گازی به نوع گاز، میزان سرمایش، نقطه جوش، برند تولید کننده و ... بستگی دارد. گازهایی که به محیط زیست آسیب وارد نکرده و سمی نیستند در مقایسه با دیگر گازها از قیمت بالاتری برخوردارند. حجم گاز، فشار، نوع کولر و برند سازنده آن نیز از دیگر عوامل موثر بر روی قیمت گاز کولر گازی هستند.

اگرچه افزایش قیمت دلار و نوسانات اقتصادی بازار منجر به افزایش  قیمت تمامی کالاها و محصولات از جمله گاز کولر گازی شده است. در همین راستا لازم است افراد جهت کسب اطلاع از قیمت به روز شده این محصول به نمایندگی‌های مجاز مراجعه نموده و یا وب سایت‌های معتبر را چک کنند. 

همچنین قیمت کولر گازی ارزان با توجه به نوع گاز و حجم مخزن و فشار آن انجام می‌شود.

خرید گاز کولر گازی

هنگام خرید گاز کولر گازی باید به مهم ترین عواملی که منجر به کیفیت بالای محصول می‌شود توجه کنید از جمله برند سازنده، نوع گاز، حجم مخزن و ...

جهت خرید نیز روش‌های متعددی وجود دارد شامل خرید حضوری و آنلاین می‌شود. اگرچه امروزه به علت صرفه جویی در وقت افراد خرید خود را به روش اینترنتی انجام می‌دهند. در این روش با تایپ کلمه گاز کولر گازی فروشگاهای آنلاین زیادی بر روی صفحه نمایش گوشی  ظاهر شده که  برندهای مختلف تولید کننده این محصول، نوع گاز، حجم و... را نشان می‌دهد. افراد با مطالعه این خصوصیات و آگاهی از نظرات دیگر کاربران به راحتی می‌توانند سفارش خود را ثبت کنند و در اسرع وقت آن را درب منزل دریافت کنند.

سخن پایانی

گاز کولر گازی یک نوع گاز است که تبدیل به مایع شده و هوای گرم محیط اطراف را خنک می‌کند. گاز کولر گازی شامل گاز R22، R 410A وغیره می‌شود. گاز R410A به علت سمی نبودن، نقط جوش پایین و خنکی بیشتر در مقایسه با دیگر گازها از کیفیت بالاتری برخوردار است.

تعویض گاز کولر گازی باید توسط تکنسین‌های حرفه ای که در این زمینه فعالیت دارند انجام شود.

امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید باشد. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

مشاهده ادامه توضیحات ...مخفی کردن توضیحات

تنظیمات

تماس تلفنی

در صورت داشتن سوال درباره :

 • جزئیات محصول
 • مشاوره رایگان
 • خرید تلفنی
 • خرید عمده
 • نحوه ارسال بار به کل ایران
 • شرایط ارسال رایگان
 • پیشنهادات و انتقادات

شماره تماس های زیر در ارتباط باشید :

45 555 360 021

92 555 360 021

شماره موبایل جهت ارتباط و ارسال لیست خرید [ واتساپ - تلگرام -ایتا -روبیکا ] 

417  82 92 0902


آدرس ما : تهــــران - ميدان امــــام خمينی - خيابان ناصر خسرو - پاساژ ناصر خسرو - طبقه 2 - واحد 9

( با افتخار منتظر تماس شما هستیم )


ساعت تماس تلفنی با فروشگاه بازاری

 • به غير از روز های تعطيل
 • همه روزه ساعت ۹ صبح الی ۶ بعد از ظهر
 • پنج شنبه ها : ساعت ۹ صبح الی ۲ بعد از ظهر  

فهرست

اشتراک گذاری