برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

دسته سیم خودرو

خودرو در دنیای امروز تبدیل به یکی از ضروریات زندگی افراد شده است به طوری که کمتر کسی را می‌بینیم یا می‌شناسیم که خودروی شخصی نداشته باشد. خودرو‌ها در کنار مدل‌های متنوعی که دارند از سیستم‌ها مشترکی پیروی می‌کنند. یکی از سیستم مهم مورد استفاده در خودرو "برق رسانی" آن است. این مهم توسط سیم و کابل خودرو میسر می‌شود که موضوع مورد بحث این مقاله می‌باشد.

سیم خودرو چیست؟

سیم خودرو از مهم ترین بخش و قسمت‌های خودرو است که مانند رگ‌های بدن عمل کرده و وظیفه انتقال برق را به تمام قسمت‌های ماشین برعهده دارند. این انتقال نیز به وسیله باتری و دینام امکان پذیر می‌شود. سیم خودرو به سه دسته اصلی تقسیم بندی شده است از جمله: سیم، فیوز و اتصالات.

 در واقع این بخش‌ها در تمام خودروها ثابت بوده و در کنار انتقال جریان برق می‌توانند سیگنال و اطلاعات دریافتی از ای سی یو و سنسور‌ها را منتقل کنند.

شاخصه‌های مهم در سیم کشی خودرو

اگرچه سیستم برق رسانی در تمام خودروها یکسان است اما در هنگام انتخاب سیم باید به موارد مهمی توجه نمود. مقاومت سیم انتخابی باید متناسب با جریان عبوری باشد. چرا که عدم تطابق آن‌ها موجب ذوب شدن سیم خواهد شد. همچنین کیفیت سیم از شاخصه‌های مهم در انتخاب سیم است. 

طول سیم

طول سیم تاثیر بسیار زیادی بر روی مقاومت آن دارد. هرچقدر سیم طولانی تر باشد از مقاومت بالاتری برخوردار است و اینکه سیم‌های طویل منجر به تبادل گرمای بهتری می‌شوند. ولی از آنجایی که مقاومت بالاتری دارند میزان جریان مجاز عبوری آن‌ها کم است.

جنس سیم

جنس سیم از دیگر مواردی است که تاثیر زیادی بر روی سیم کشی خودرو دارد. اصولا جنس سیم خودرو از مس بوده و مقاومت سیم بستگی به کیفیت مس دارد. به این معنی که افزایش خلوص و کیفیت مس انتقال جریان را افزایش داده و مقاومت سیم را کمتر می‌کند.

سایز یا قطر سیم

قطر سیم ارتباط عکس با مقاومت آن دارد. با افزایش قطر سیم مقاومت آن کم خواهد شد.

رنگ سیم

برای کارهای مشخص در سیم کشی خودرو از سیم‌های با رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کنند تا  تعویض و تعمیر آن‌ها و همچنین شناسایی خرابی سیم‌ها راحت تر شود:

 • رنگ قرمزR: مناسب برای چراغ‌های کوچک عقب و جلو.
 • رنگ زرد Y: مشخص کننده سیم چراغ شارژ و اتصال بین جعبه فیوز و دینام
 • رنگ سبز G: مخصوص سینی که از مدار باتری به فیوز وصل شده و همچنین برق اصلی راهنما را مشخص می‌کند. راهنمای چپ (سبز و ابی) چراغذ ترمز( سبز و بنفش)، راهنمای راست (سبز و سفید) و چراغ دنده عقی ( سبز و قهوه ای) است.
 • رنگ آبی U: برای چراغ‌های بزرگ جلو کاربرد دارد. راه سفید نور بالا و راه قرمز نور پایین را مشخص می‌کند.
 • رنگ سفید W: نمایش دهنده چراغ روغن سیم متصل به کوییل و چراغ اخطار دهنده است.

البته استاندارد ترین سیم خودرو شامل PSA، b251110  و iso 6722 می‌باشد.

معمولا افرادی که فعالیت آن‌ها مربوط به تعمیر ماشین بوده یا در زمینه واردات و صادرات خودرو مشغول به کار هستند، مشتری سیم و کابل خودرو هستند. همچنین تولید کنندگان خودرو و موتور سیکلت و تولید کنندگان کمپرون نیز در این دسته قرار دارند.

تفاوت سیم خودرو و سیم ساختمانی

از آنجایی که شرایط موجود در خودرو و ساختمان با یکدیگر بسیار متفاوت است و سیم پیچی خودرو‌ها شرایط مخصوص به خود را دارد در نتیجه نمی توان از سیم‌های معمولی و مخصوص ساختمان برای خودرو استفاده نمود.

انواع سیم خودرو بر اساس کاربرد و ولتاژ

انواع مختلفی از سیم برق وجود دارد. در این مقاله، روی سیم‌هایی که معمولاً برای خودرو استفاده می‌شوند، تمرکز می‌کنیم. هرگز از کابل خودرو برای مصارف خانگی استفاده نکنید، کابل ماشین برای کنترل گرما، لرزش و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی طراحی نشده است.

درک اینکه کدام نوع سیم خودرو برای شما بهترین است شاید گیج کننده باشد. اما انتخاب سیم مناسب و با کیفیت بسیار مهم است. زیرا استفاده از سیم نامناسب و بی کیفیت می‌تواند منجر به خرابی و آتش سوزی خودرو شود.

 • T1: در دمای 40- و 85+ کاربرد دارد.
 • T2 ID T3 IR: در دمای 40- تا 100+ قابل استفاده هستند.
 • T3 ID T3 IR: کاربرد آن‌ها در دمای 40- تا 125+ می‌باشد.
 • AVS
 • AVSS

نمونه‌های دیگری از سیم خودرو

1.  سیم "GPT" یا "Primary" 

 رایج ترین سیمی است که در فروشگاه‌های خودرو پیدا می‌کنید. همانطور که از نام آن پیداست، یک سیم خودرو برای مصارف عمومی می‌باشد. دارای یک هسته چند رشته ای و عایق انعطاف پذیر است که آن را برای عبور از فضاهای تنگ ایده آل می‌کند. معمولاً تا 80 درجه سانتیگراد (176 درجه فارنهایت) درجه بندی می‌شود. اگرچه برخی از آن‌ها نیز برای 105 درجه سانتیگراد (221 درجه فارنهایت) درجه بندی شده اند. این سیم  در برابر روغن، مواد شیمیایی و اسیدها مقاوم است. 

2. سیم موتور

بزرگترین تفاوت بین GPT و سیم موتور این است که سیم موتور دارای رشته‌های سیم ظریف تری است. این به آن اجازه می‌دهد تا ولتاژهای بالاتر را مدیریت کند. سیم موتور دارای ولتاژ 600 ولت با درجه حرارت 105 درجه سانتیگراد (221 درجه فارنهایت) بوده و  در برابر گریس، روغن، اسیدها، آب، حلال‌ها و قارچ مقاوم است.

اگرچه این سیم بیشتر به عنوان سیم کشی داخلی در لوازم خانگی و تجهیزات تهویه مطبوع استفاده می‌شود، اما در خودرو‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. سیم SXL خودرو

سیم SXL دارای یک عایق پلی اتیلن متقاطع است که می‌تواند گرمای بالاتر و سایش  را بهتر از سیم GPT تحمل کند. اغلب برای ماشین‌های حساس مانند خودروهای مسابقه ای یا صنعتی، انتخاب ارجح است. اگر به دنبال دوام بیشتر هستید، سیم SXL می‌تواند یک انتخاب ایده آل باشد.

سیم‌های GXL و TXL دارای  عایق پلی اتیلن هستند اما دیواره‌های نازک تری دارند تا در فضاهای تنگ راحت تر کشیده شوند.

4. سیم بلندگو

 سیم بلندگو یک سیم رشته ای جفت شده است که برای کاربردهای صوتی کاربرد دارد. همانطور که از نام آن پیداست به معنای انتقال "صدا" از یک گیرنده استریو به بلندگوها می‌باشد. برای استفاده در ولتاژ پایین در نظر گرفته شده است. اگرچه بلندگوها می‌توانند به صورت "معکوس" (خارج از فاز) کار کنند اما صدای وحشتناکی خواهند داشت. بنابراین مهم است که پایانه‌های + و - به درستی وصل شوند. 

5. کابل باتری

کابل باتری معمولاً برای اتصال باتری به سیستم الکتریکی خودرو (معمولاً در استارت) و زمین استفاده می‌شود. این سیم سنگین تر است. کابل‌های باتری بیشتر در معرض خوردگی هستند و اغلب در داخل کابل در جایی که دیده نمی‌شود دچار خوردگی می‌شوند. چنانچه راه انداز ماشین درست انجام نمی شود حتما کابل باتری را چک کنید. 

6. سیم تریلر

 سیم تریلر معمولاً سیم GPT یا سیم اصلی است که رنگی و برای کاربردهای معمولی تریلر پیکربندی شده است. اکثر تریلرها از یک سیستم رنگ آمیزی رایج استفاده می‌کنند که شامل سبز، زرد، قهوه ای و سفید می‌باشد. خرید سیم "تریلر" پروژه سیم کشی مجدد یا تعمیر تریلر را ساده تر می‌کند. 

مشخصات سیم ماشین

منعطف: به راحتی خم شده  و کار با آن بسیار آسان است.

مقاومت شیمیایی و مکانیکی: مقاومت بالا هنگام تماس با گازوئیل، بنزین و روغن که منجر به افزایش سطح کیفی ماشین می‌شود.

دمای ثابت: از آنجایی که احتما ذوب شدن سیم‌های موجود در خودرو وجود دارد در نتیجه در سیم کشی خودرو باید از کابل‌هایی استفاده کرد که پایداری دمایی بالایی داشته و در برابر حرارت بالا مقاوم باشند.

هدایت الکتریکی و رسانایی بالا: مس به کار رفته در سیم خودرو کمک می‌کند که جریان الکتریکی بدون افزایش دما و با کمترین میزان افت انتقال یابد.

مشخصات سیم افشان مخصوص خودرو

 • رسانایی بالا: مس خالص و نرم شده با رسانایی بالا
 • ولتاژ اسمی: جریان اسمی 60 ولت 
 • رنگ عایق: تنوع در ساخت براساس سلیقه مشتری
 • نوع عایق: مجهز به روکش pvc با حرارت‌های مختلف

دسته سیم خودرو

دسته سیم خودرو تجهیزات مهم و اساسی در ماشین است که منجر به حرکت آن می‌شود و ارتباط درستی بین اجزاء ماشین به وجود می‌آورد. درون هر دسته سیم خودرو فیوزهایی قرار دارند که بار اضافی را قطع می‌کنند. همچنین رله‌هایی داخل دسته تعبیه شده اند که  طول سیم را کم کرده و مصرف کننده‌ها را تقویت می‌نمایند. می‌توان گفت هر دسته سیم خودرو از سوکت و رشته سیم تشکیل شده است. دسته سیم خودرو نه تنها نیروی الکتریکی را پخش می‌کند بلکه سیگنال آنالوگ و دیگر اطلاعات را نیز منتقل خواهد کرد.

انواع دسته سیم ماشین در بازار

داخل ماشین 3 دسته وجود دارد که شامل سیم کشی داشبورد سیم کشی موتور و سیم کشی عقب خودرو می‌شود.

چه نوع سیمی برای خودرو استفاده می‌شود؟

مس و آلومینیوم محبوب ترین انواع سیم خودرو هستند. تفاوت بین این دو در این است که مس نسبت به سیم آلومینیومی رسانا تر، انعطاف پذیرتر بوده و در برابر خوردگی مقاوم است. 

چه سیم گیجی در خودروها استفاده می‌شود؟

متداول‌ترین اندازه‌های گیج سیمی که در کاربردهای خودرویی دیده می‌شود شامل گیج 18،16،14،12،10 و 8 است.

قیمت سیم خودرو چقدره؟

قیمت دسته سیم خودرو را جنس، طول، مقاومت، مقدار جریان عبوری و نوع خودرو تعیین می‌کند. همچنین آپشن‌های موجود در ماشین و برندهای سازنده از دیگر عوامل تاثیر گذار روی قیمت دسته سیم ماشین می‌باشد.

اگرچه سیم‌های مرغوب با قیمت مناسب وجود دارند اما مراقب سیم‌های فروخته شده در سایت‌های نامعتبری که تخفیف بالایی دارند، باشید. اغلب این سیم‌های  ارزان از آلومینیوم با پوشش نازک مسی تولید شده اند. آلومینیوم تنها 60 درصد نسبت به مس رسانا است، بنابراین توانایی انتقال بار را به اندازه مس ندارد در نتیجه برای حمل همان بار باید از یک گیج بسیار بزرگتر استفاده کنید. همچنین می‌بینیم برخی از این سیم‌ها عایق شکننده دارند یا با رشته‌های کمتری ساخته شده اند. در نتیجه سیم‌های تولید شده از مس خالص قیمت بالاتری دارند.

همچنین قیمت دسته سیم خودرو پراید با دست سیم 206 متفاوت است. البته به علت وجود تحریم‌ها و نوسانات بازار قیمت تمام کالاها از جمله دسته سیم خودرو به صورت روزانه در حال تغییر و افزایش می‌باشد. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از قیمت این کالا بهتر است به نمایندگی مجاز فروش انواع دسته سیم خودرو مراجعه نموده یا وب سایت‌های رسمی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بررسی نمایید.

خرید دسته سیم خودرو

از آنجایی که سیم خودرو نقش زیادی در سلامت ماشین دارد. هنگام خرید آن باید به متراژ، جنس، سایز، برند و نوع ماشین دقت نمود. همچنین هنگام خرید حتما به کیفیت سیم دقت کنید، زیرا هرچقدر جنس مرغوب تری انتخاب نمایید خودرو سالم تر بوده و راه اندازی آن آسانتر می‌شود. دسته سیم خودرو اگر از نظر مقاومت، سایز و ... با نوع خودرو متناسب نباشد می‌تواند منجر به آتش سوزی و خراب شدن ماشین شود.

خرید دسته سیم  خودرو را می‌توان به دو روش حضوری و اینترنتی انجام داد. در روش حضوری که قدیمی ترین روش خرید است می‌توان به فروشگاهای عرضه و فروش انواع سیم خودرو مراجعه نموده و بر اساس نوع مدل خودرو ( سایپا، ایران خودرو و ...) دسته سیم را خریداری کرد.

روش دیگر که امروزه بسیار رایج و پرطرفدار نیز می‌باشد، خرید اینترنتی است. این روش در دنیای امروز توانسته جایگاه ویژه ای را از آن خود کند. زیرا نیاز به صرف وقت و مراجعه حضوری ندارد بلکه با استفاده از گوشی اینترنت دار و جستجوی سیم خودرو، انواع مدل‌های دسته سیم خودرو مخصوص ماشین‌های گوناگون بر روی صفحه نمایش آن ظاهر می‌شود. افراد می‌توانند مدل‌های متنوع را مشاهده نموده و با اطمینان از کیفیت کالا سفارش خود را ثبت کنند. در اسرع وقت آن را درب منزل تحویل بگیرند. در واقع خرید اینترنتی و مراجعه به سایت‌های معتبر و آنلاین امکان مطالعه خصوصیات کابل خودرو و نظرات دیگر کاربران را نیز فراهم می‌کند. در نتیجه افراد با اطمینان خاطر بیشتری خرید خود را انجام می دهند.

سخن پایانی

سیم خودرو (دسته سیم خودرو)  از تجهیزات و لوازم ضروری هر خودرو می‌باشد که بدون وجود آن  حرکت ماشین میسر نمی شود. کیفیت، جنس، طول، سایز سیم بر قدرت انتقال جریان برق تاثیر می‌گذارد. هر دسته سیم خودرو متشکل از رله و فیوزهایی می‌باشد که در زمان افزایش بار انتقال جریان را قطع می‌کند. سیم خودرو  در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند که آن ها را باید براساس نوع ماشین و مدل آن را خریداری کرد چرا که از دسته سیم مخصوص خودرو پژوه نمی توان برای خودرو پراید استفاده کرد. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید باشد.

مشاهده ادامه توضیحات ...مخفی کردن توضیحات

تماس تلفنی

در صورت داشتن سوال درباره :

 • جزئیات محصول
 • مشاوره رایگان
 • خرید تلفنی
 • خرید عمده
 • نحوه ارسال بار به کل ایران
 • شرایط ارسال رایگان
 • پیشنهادات و انتقادات

شماره تماس های زیر در ارتباط باشید :

45 555 360 021

92 555 360 021

شماره موبایل جهت ارتباط و ارسال لیست خرید [ واتساپ - تلگرام -ایتا -روبیکا ] 

417  82 92 0902


آدرس ما : - ميدان امــــام خمينی - خیابان امیرکبیر - ناظم الاطباء جنوبی - نبش کوچه ناهید -  پلاک 61 - طبقه 1 

( با افتخار منتظر تماس شما هستیم )


ساعت تماس تلفنی با فروشگاه بازاری

 • به غير از روز های تعطيل
 • همه روزه ساعت ۹ صبح الی ۶ بعد از ظهر
 • پنج شنبه ها : ساعت ۹ صبح الی ۲ بعد از ظهر  

فهرست

اشتراک گذاری