لوازم یدکی خودرو | فروش عمده | ایرانی و وارداتی

یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین صنعت‌ها در جهان مربوط به صنعت خودرو سازی می‌باشد که در طی سال خودروهای متعددی را تولید و روانه بازار می‌کند این کارخانه‌ها در کنار تولید ماشین، لوازم یدکی مربوط به آن را نیز می‌سازند. زیرا در تمام خودروها قطعات و لوازمی وجود دارند که در طول زمان دچار استهلاک شده و یا هنگام بروز تصادفات آسیب می‌بینند. در نتیجه عملکرد ماشین دچار اختلال می شود و نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می‌کند. به این قطعات لوازم یدکی خودرو می‌گویند.

 اگرچه به نظر می‌رسد آشنای با لوازم جانبی مربوط به تعمیرکاران، خریداران و فروشندگان است اما از آنجایی که امروزه خودروها به جزء جداناپذیر زندگی افراد تبدیل شده اند در نتیجه لازم است تمام افرادی که ماشین شخصی دارند با لوازم یدکی خودرو و انواع آن آشنا شوند.

اهمیت لوازم یدکی خودرو

همان طور که ذکر شد لوازم یدکی قطعات مهم و کاربردی از ماشین هستند که درصورت خرابی یا تصادفات شهری و جاده ای آسیب دیده و نیاز به تعمیر و تعویض پیدا می‌کنند.

نکته بسیار مهم درمورد لوازم یدکی خودرو این است که قطعات خریداری شده باید متناسب با نوع و مدل ماشین بوده و توسط همان کارخانه یا زیرمجموعه‌های آن تولید شده باشند، زیرا متاسفانه برخی از افراد یا شرکت‌ها به تولید لوازم یدکی تقلبی می‌پردازند که نه تنها کارآمد نیستند بلکه ممکن است به مرور زمان فنی یا موتور ماشین را دچار آسیب کنند.

مهم ترین لوازم جانبی ماشین در بازار

اگرچه در هرخودرویی قطعات یدکی بسیار زیادی وجود دارند اما کاربردی ترین آن‌ها که نقش مهمی در حرکت ماشین‌ها دارند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • استارت خودرو: موتور الکتریکی که توان تبدیل نیروی الکتریسته به نیروی مکانیکی را دارد و درصورت خراب شدن مانع روشن شدن خودرو خواهد شد.
 • شمع و وایر: قطعه کوچکی که روی سیلندر قرار دارد و با جرقه زنی و ایجاد احتراق عمل می‌کند.
 • موتور فن: از دیگر لوازم یدکی مهم ماشین که وظیفه انتقال هوا به داخل کابین را دارد و خراب شدن آن منجر به ایجاد سروصدای زیادی می‌شود.
 • دیسک ترمز: از حیاتی ترین و مهم ترین قطعات و لوازم یدکی خودرو می‌باشد. این دستگاه با ایجاد اصطکاک بین دیسک و لنت موجب توقف ماشین خواهد. حتما هنگام تعویض دیسک دو دیسک جلو و دو دیسک عقب را باهم تعویض کنید.
 • کلاچ خودرو: از دیگر لوازم جانبی خودرو است که بیشتر در خودروهایی که دنده دستی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه این قطعه منتقل کردن گشتاور از پیشرانه به گیربکس ماشین است. همچنین با فشار دادن کلاچ بدون آسیب رسیدن به دیگر قطعات تعویض دنده صورت می‌گیرد.
 • میل سوپاپ:  نام دیگر این قطعه میل بادامک است و نسبت به دیگر قطعات عمر بیشتری داشته و کمتر خراب می‌شود. این قطعه وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ‌های خروجی و ورودی را برعهده دارد. برخی از خودروها 2 و برخی دیگر 4 میل سوپاپ دارند. کاهش روغن در پیشرانه و افت فشار آن دلایل خرابی این قطعه هستند.
 • میل لنگ خودرو: یکی از کاربردی‌ترین قطعات یدکی در ماشین که حرکت خطی پیستون را به حرکت دورانی تبدیل می‌کند. این قطعه همانند میل سوپاپ کمتر خراب شده و عمر طولانی دارد. از مهم ترین دلایل خرابی میل لنگ کمبود روغن و نرسیدن آن به برینگ‌های میل لنگ می‌باشد.
 • لنت ترمز: از مهم ترین لوازم یدکی در خودروها که عملکرد نادرست آن موجب بروز تصادفات می‌شود. درنتیجه مرتب باید لنت ترمز را چک نمود و درصورت نیاز آن را تعویض کرد.
 • آلترناتور: قطعه مهمی در خودرو که وظیفه شارژ کردن باتری و تامین انرژی الکتریکی را برعهده دارد. هنگام خراب شدن این دستگاه چراغ هشداردهنده که پشت آمپر وجود ارد روشن می‌شود.
 • پلوس: یکی از کاربردی ترین و مهم ترین لوازم یدکی خودرو است که نسبت به دیگر قطعات خرابی بیشتری دارد. پلوس نیرو را از دیفرانسیل به چرخ منتقل می‌کند.

در کنار موارد گفته شده قطعات دیگری وجود دارند که بر روی حرکت ماشین تاثیر گذار نیستند اما وجود آن‌ها لازم و ضروری می‌باشد. از جمله:

چراغ‌های خودرو

شاید نقش مهمی در حرکت ماشین نداشته باشند اما سلامت آن‌ها رانندگی در شب را ایمن می‌کند. 

شیشه بالابر

از جمله قطعات یدکی ماشین هستند که زود خراب شده و تقاضا برای آن‌ها زیاد است.

آینه بغل ماشین

آینه بغل نقش مهمی در کاهش تصادفات دارد زیرا امکان مشاهده ماشین‌های عقبی را فراهم می‌کند. همچنین در بیشتر تصادف اولین چیزی که اسیب می‌بیند آینه بغل است.

بست و دیاق

با استفاده از بست می‌توان اجزا را به صورت مکانیکی کنار هم قرار می‌گیرند و اغلب برای بستن شلنگ‌ها و مسدود نمون پاکت‌ها قابل استفاده است.

پیچ و مهره خودرو

 پیچ و مهره‌ها نقش بسیار مهمی در عملکرد ماشین‌ها دارند. هنگام خرید پیچ و مهره باید به ارتفاع و نوع رزوه آن دقت نمود و متناسب با ماشین از آن استفاده کرد. پیچ و مهره را از جنس‌های مختلفی از جمله فولاد، پلاستیک، آلومینیوم و ... می‌سازند.

دستگیره‌ها

 از دیگر لوازم جانبی خودرو پرکاربرد در ماشین‌ها هستند. از آنجایی که در طول روز درب ماشین از جمله تاکسی چندین بار باز و بسته می‌شود در نتیجه احتمال خرابی دستگیره‌ها بیشتر خواهد شد.

لوازم یدکی ایران خودرو

قطعات جانبی ماشین مربوط به خودوهای ایران خودرو را با نام ایساکو می‌شناسند که ازکمپانی‌های  معروف ایرانی است. سال 1356 فعالیت خودرا آغاز نموده و از سال 1382 مسئولیت عرضه، فروش و گارانتی لوازم یدکی خودروها را برعهده دارد. این شرکت از متعلقات ایران خودرو بوده و مهم ترین فعالیت آن تایید کالاهایی با کیفیت و توزیع لوازم جانبی می‌باشد. ایساکو انواع لوازم یدکی خودرو از جمله لوازم دستی، جانبی، فنی، موتوری، شاسی و دیگر قطعات مصرفی را عرضه می‌کند. در واقع لوازم یدکی ایران خودرو  توسط شرکت ایساکو درون بسته بندی‌های آبی رنگ که لوگو ایران خودرو (اسب) و کلمه مخففikco روی آن درج شده قرار می‌گیرند.

هنگام خرید لوازم جانبی ایران خودرو باید به مواردی که در ادامه عنوان می‌شوند دقت نمایید. زیرا  لوازم جانبی تولید شده توسط برندهای فیک  با قیمت ارزان در بازار وجود دارند که خریداری آن‌ها موجب آسیب دیدن ماشین می‌شود.

لیبل

بسته بندی قطعات جانبی ایران خودرو (ایساکو) مجهز به لیبل یا برچسب سفید رنگ می‌باشد و روی آن ویژگی قطعه و  نوع آن براساس و مدل خودرو درج شده است.

هولوگرام

قطعات جانبی ایران خودرو هولوگرام دار هستند و اصالت کالا را نمایش می‌دهند.

QR یا کد پاسخ سریع

بر روی بسته بندی لوازم یدکی ایران خودرو کدهای دو بعدی که علامت صفر و یک دارند ذکر شده اند که حاوی الگوریتم 16 عددی، آدرس وب سایت، شماره تلفن، اطلاعات تماس، قیمت کالا، مشخصات کالا و اطلاعات پیامک است.

شماره سریال لوازم جانبی خودرو

شماره سریال محصولات ایران خودرو شامل کد 18ر قمی است که هویت و اصالت کالا را نشان می‌دهد. در واقع تمامی لوازم یدکی‌های ایران خودرو  شماره سریال محافظ دار را روی بسته بندی خود دارند که با خراشیدن محافظ می‌توانید شماره سریال را در سایت ایساکو وارد نموده و آن را پیگیری نمایید.

قطعات یدکی سایپا

شرکت سایپا یک شرکت ایرانی است که در زمینه تولید انواع ماشین‌های داخلی از جمله پراید، تیبا، ساینا شاهین و غیره فعالیت دارد. این کمپانی در کنار تولید خودرو، انواع لوازم یدکی مربوط به تولیدات خود را نیز تولید و روانه بازار می‌کند. به علت تقاضای زیادی که برای لوازم جانبی سایپا وجود دارد شرکت‌های متقلب و فیکی نیز  شروع به ساخت قطعات فیک کرده اند در نتیجه هنگام خرید محصولات سایپا باید به برند کشور سازنده و شماره سریال قطعات آن توجه کنید.

قیمت لوازم یدکی چقدره ؟

قیمت قطعات جانبی خودرو را می‌توان براساس نوع ماشین، قطعه موردنیاز، تقاضا قطعه، برند سازنده، اصالت کالا و و.... تعیین کرد. به این معنی که قیمت لوازمی مانند کلاچ، دیسک و لنت در مقایسه با دستگیره و آینه بغل بیشتر است. همچنین لوازم یدکی برای ماشین‌های خارجی به علت وجود تحریم‌ها از قیمت بالاتری نسبت به لوازم یدکی خودوهای داخلی برخوردار هستند. لوازم یدکی خودرو پراید نیز در مقایسه با خودروهای دیگری مانند پژو ارزان تر است. 

از سوی دیگر کالاهای اصلی و تولید شده توسط برندهای معتبر قیمت بیشتری نسبت به قطعات فیک دارند در نتیجه اگر به فروشگاهای متعددی مراجعه نموده و متوجه شدید که قیمت قطعه مورد نظر در بیشتر فروشگاها نزدیک به هم بوده اما در یک فروشگاه اختلاف چشمگیری دارد و ارزان تر است اطمینان داشته باشید که قطعه فیک و تقلبی می‌باشد. 

قطعاتی که به تازگی تولید می‌شوند با کیفیت تر از قطعاتی هستند که مدت زمان زیادی از تولید آن‌ها گذشته در نتیجه قیمت بالاتری را به خود اختصاص می‌دهند.

لازم به ذکر است که امروز نوسانات بازار، وجود تحریم‌ها و افزایش قیمت دلار بر روی محصولات داخلی نیز تاثیر گذاشته و منجربه افزایش قیمت‌ها به صورت روزانه شده است در نتیجه جهت آگاهی از قیمت کالاها حتما به نمایندگی رسمی عرضه و فروش لوازم یدکی ماشین مراجعه نموده و یا وب سایت معتبر و آنلاینی را که در این زمینه فعالیت می‌کنند چک نمایید.

نکاتی برای خرید لوازم یدکی خودرو

چنانچه متوجه عملکرد نادرست ماشین خود شدید قبل از اینکه اقدام به خرید قطعات جانبی ماشین نمایید ماشین را به افراد متخصص نشان دهید. همچنین دقت داشته باشید که قطعه برای خودرو شما مناسب باشد زیرا منجر به کارایی بهتر ماشین خواهد شد.

قیمت لوازم یدکی از جمله مواردی است که  هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرد. برای خرید قطعات اصل و با کیفیت باید بودجه بیشتری درنظر داشته باشید. توجه به برند سازنده، هولوگرام، شماره سریال محصول و... از دیگر موارد مهمی است که هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرد.

خرید لوازم جانبی خودرو که توسط برندها و شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند یکی از مهم ترین کارهایی است که هرکسی باید بتواند آن را انجام دهد البته برای خرید این قطعات لازم است  اطلاعاتی دراین زمینه داشته باشید تا در هنگام خرید و انتخاب کالا دچار مشکل نشوید.

شماره لوازم و قطعات

تمامی کالاها و لوازم جانبی مجهز به شماره هستند از جمله شماره موتور یا شماره واشر. ویژگی‌ها قطعات نقش مهمی در شماره بندی آن‌ها دارد. تولید کنندگان خودرو براساس نوع و مدل خودرو شماره قطعه را روی قطعات یا دفترچه‌های راهنما حک می‌کنند. 

برند تولید کننده قطعات

برند سازنده قطعات و لوازم یدکی نقش مهمی در سلامت آن‌ها دارد. برای مثال برای ماشین‌های چینی بهتر است قطعات تولید شده توسط شرکت‌های چینی را خریداری کنید. سایپا و ایران خودرو شرکت‌های داخلی هستند و ممکن است داخل بازار قطعات زیادی برای این برندها وجود داشته باشد در نتیجه لازم است هنگام خرید حتما به برند تولید کننده آن‌ها دقت نمایید.

چنانچه قصد خرید قطعات جانبی برای خودروی خود دارید می‌توانید به فروشگاهای مجازی که انواع قطعات را موجود داشته و آن‌ها را عرضه می‌کنند به صورت حضوری یا فیزیکی مراجعه نمایید. قطعه مورد نظر را از نزدیک مشاهده نموده، مواردی که در مقاله ذکر شده است و اصالت کالا را نمایش می‌دهند، روی بسته بندی قطعه چک کنید. همچنین کالا را متناسب با مدل ماشین انتخاب کرده و گارانتی آن  را مدنظر داشته باشید  سپس اقدام به خرید کنید.

چنانچه شرایط لازم برای مراجعه حضوری ندارید بهترین و رایج ترین روش خرید اینترنتی یا مجازی می‌باشد. دراین روش که امروزه بسیار پرطرفدار نیز شده است امکان مشاهده انواع سایت‌های انلاین و معتبر وجود دارد که انواع لوازم یدکی ماشین تولید شده توسط برندهای مختلف را روی صفحه نمایش گوشی نشان می‌دهد. شما براساس نیاز و متناسب با مدل و نوع ماشین می‌توانید خرید خود را انجام داده و خیلی زود آن را درب منزل دریافت نمایید.

لازم به ذکر است که برای خرید کالای اصلی و گارانتی دار حتما باید خرید خود را از سایت‌ها و فروشگاهای قابل اعتماد انجام دهید. این سایت‌ها  لوازم یدکی‌های مختلف را همراه با شماره سریال آن‌ها نمایش می‌دهند.

سخن پایانی

امروزه انواع خودرو با تعداد فراوان و نمونه‌های متنوع در خیابان‌ها دیده می‌شوند که در طول روز به جابه جایی افراد و کالاها می‌پردازند در نتیجه احتمال تصادفات و یا استهلاک قطعات آن‌ها بیشتر شده و عملکرد نامناسب خود را منجر می‌شوند و با گذشت زمان نیاز به تعویض و تعمیر قطعات دارند.

 این قطعات و لوازم یدکی خودرو‌ها هستند که شامل تمام قطعات مربوط به ماشین می‌شوند. لوازم جانبی براساس نوع ماشین متفاوت بوده و هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مشاهده ادامه توضیحات ...مخفی کردن توضیحات

تنظیمات

تماس تلفنی

در صورت داشتن سوال درباره :

 • جزئیات محصول
 • مشاوره رایگان
 • خرید تلفنی
 • خرید عمده
 • نحوه ارسال بار به کل ایران
 • شرایط ارسال رایگان
 • پیشنهادات و انتقادات (واقعا منتظر این نوع تماس هستیم)

شماره تماس های زیر در ارتباط باشید (کلیک کنید) :

45 555 360 021

92 555 360 021

شماره موبایل جهت ارتباط و ارسال لیست خرید [ واتساپ - تلگرام -ایتا -روبیکا ] 

417  82 92 0902


آدرس ما : تهــــران - ميدان امــــام خمينی - خيابان ناصر خسرو - پاساژ ناصر خسرو - طبقه 2 - پلاک 9

( با افتخار منتظر تماس شما هستیم )


ساعت تماس تلفنی با فروشگاه بازاری

 • به غير از روز های تعطيل
 • همه روزه ساعت ۹ صبح الی ۶ بعد از ظهر
 • پنج شنبه ها : ساعت ۹ صبح الی ۲ بعد از ظهر  

فهرست

اشتراک گذاری